Kommenteeri

Psühhodraama inimeste juhtimises

Kui ma 2002. aastal asusin õppima psühhodraamat, siis ei teadnud ma, kuidas see päriselt mu elu või tegemisi mõjutab või muudab. Täna olen targem. Üksasi on selge, et Jacob Levi Moreno poolt üle kaheksakümne aasta tagasi loodud psühhodraama, ei ole ainult grupi psühhoteraapia. Tänaseks on sellel teraapia vormil palju laiem tähendus ja kasutamise spekter.

Nii nagu psühhodraama tehnikaid ja metoodikat kasutatakse tänapäeval teistes teraapia liikides, nii on psühhodraama tehnikate ja põhimõtete rakendamine võimalik ka äris ning erinevates inimeste arendamise programmides, kus mängus inimesed, suhted, meeskonnad.

Minu isikliku kogemuse põhjal on psühhodraama meetodil laialdased kasutamise võimalused ka inimeste juhtimises. Inimeste juhtimine on laias laastus inimese erinevate rollide juhtimine. Suur osa meie igapäevasest elust käib stsenaariumide järgi nagu näidendis. Me võtame endale rolle ning meile antakse rolle ning luuakse nende kasutamiseks erinevaid olukordi ehk lavastusi. Psühhodraama tehnikad aitavad muuhulgas töötajaid paremini ette valmistada eelseisvateks rasketeks kõnelusteks või läbirääkimisteks, konfliktide lahendamisel või omavaheliste erinevate seisukohtade mõistmisel, müügikõneluste oskuste treenimisel. Me saame paremini mõista meeskonnas valitsevaid suhteid ja jõujooni ning seeläbi parandada ka meeskonna koostööd. Võimalusi on teisigi.

Psühhodraama rakendamine inimeste juhtimises eeldab siiski vastavat ettevalmistust ning kogemust, kuna psühhodraama tehnikate kasutamisel läheme igapäeva juhtimisoskuste kasutamisel inimese suhtes sügavamale ning seetõttu suureneb juhil ka vastutus.

Mõned arengu ja koolitusfirmad on edukalt hakanud pakkuma just psühhodraama meetodil põhinevaid meeskonna ja iseenda arendamise treeninguid. Eeliseks sellistel treeningutel on kindlasti see, et tegutsedes me saame alati rohkem kui teooriat või teiste kogemuslugusid kuulates.
Psühhodraamast ei ole inimese jaoks abi ainult tööl. Kiire elutempo juures me vajame vahel aega, et seisatuda ning mõelda, millised on meie olulised rollid siin elus. Ka siis kui tunneme, et meil ei lähe hästi või oleme sattunud oma rollidega vastuollu ja vajame teiste tuge. Miks mitte otsida siis abi psühhodraamast, mida Moreno on nimetanud tõelise tervenemise loomulikuks meetodiks.

Mihkel Reinsalu
Director of Psychodrama, Certified Practitioner

Lisa kommentaar

Email again: